język polski język angielski

Kariera tłumacza: przewodnik dla studentów

24.04.2020

Jeżeli Twoim marzeniem jest rozpoczęcie kariery tłumacza w niniejszym artykule damy Ci pare wskazówek jak zostać tłumaczem.

Aplikacja tłumacząca kontra tłumacz

Wielu młodych ludzi wybierając ścieżkę zawodową nie myśli o tym, żeby zostać tłumaczem. Jednak jest także wiele osób, którzy aspirują aby zostać tłumaczami. Istnieje wiele aplikacji, które tłumaczą teksty w mgnieniu oka. Niemniej jednak zapotrzebowane na tłumaczy nadal jest duże, ponieważ istnieje dużo dziedzin życia gdzie precyzja i doświadczenie człowieka-tłumacza jest nie do zastąpienia.

Ścieżka zawodowa tłumacza

Kariera tłumacza różni się od innych profesji, które wybierają młodzi ludzie. W przypadku ścieżki zawodowej tłumacza trudno jest znaleźć wzorce do naśladowania, mentorów. Dla tych którzy czują się zagubieni jak powinna wyglądać ścieżka kariery, odpowiadamy poniżej.

Pierwszy krok

Pierwszym i oczywistym krokiem aby zostać tłumaczem jest wybór języka.

Drugi krok

Drugim krokiem jest opanowanie języka obcego, tak aby być w nim biegłym.

Trzeci krok

Następnym krokiem powinno być dodatkowe branżowe szkolenie z języka obcego. Istnieje wiele dziedzin, w których potrzebni są specjaliści danych branż, dlatego ważne jest aby tłumacz profesjonalnie potrafił wykonać między innymi: tłumaczenia raportów finansowych, tłumaczenia faktur, tłumaczenia instrukcji.

Czy tłumaczowi potrzebny jest certyfikat?

Co do zasady aby zostać tłumaczem nie potrzeba mieć żadnych certyfikatów. Jednak posiadanie certyfikatów daje Klientom większe zaufanie do jakości pracy tłumacza. W dalszej drodze kariery, po zebraniu odpowiedniego doświadczenia istnieje możliwość zdania egzaminu państwowego na tłumacza przysięgłego w Warszawie.

Odpowiednie zrozumienie potrzeb klienta

Może to oczywiste ale tłumaczenie zaczyna się od zrozumienia, jakie oczekiwania od tłumacza ma klient. Odpowiednia komunikacja czego oczekuje druga strona jest bardzo istotna.

Po co klientowi tłumaczenie?

Głównym celem tłumaczenia jest dotarcie z przekazem do odbiorców w wybranym języku. Odpowiednie skonstruowanie tekstu w języku obcym jest sporym wyzwaniem. Najważniejsze na czym należy się skupić, to zrozumienie istoty tego co się tłumaczy.

Sukces tłumaczenia

Samo tłumaczenie poszczególnych słów, zdań z jednego języka na drugi język nie wystarczy. Najważniejsze jest odpowiednie zrozumienie istoty tłumaczenia.

Zbieraj doświadczenie

Jeżeli jesteś studentem, który zdecydował się zostać tłumaczem, zazwyczaj nie wiesz od czego zacząć zbieranie doświadczenia. Istnieje wiele ofert tłumaczeń online dla studentów oraz platform internetowych, które wymagają od autorów potwierdzonych kwalifikacji. Te działania pomogą zbudować zaufanie do Ciebie, jako początkującego tłumacza. Przechodząc dalej i wykonując bardziej złożone i poważne prace tłumaczeniowe, będziesz w stanie dostarczać wysokiej jakości treści.

Poznaj nasze Biuro Tłumaczeń w Warszawie. Zapraszamy do odbywania praktyk.

Zobacz także:

Powiązane artykuły:

Nasi Klienci